Jak przygotować wzorcowe espresso?

Przygotowanie idealnego espresso to sztuka nad wyraz ciężka, wiele jest bowiem czynników, które mogą nie sprzyjać.
Aby zrobić takie espresso należy wpierw poznać jakie warunki muszą być spełnione. Określa to Narodowy Instytut Włoskiego Espresso (INEI), który powołany został w lipcu 1998 roku w celu ochrony i propagowania tego szlachetnego napoju.

Aby otrzymać certyfikowane przez INEI espresso należy stosować się do poniższych restrykcji:

  • ilość zmielonej kawy do pojedynczego espresso – ok. 7g – 8g;
  • temperatura przepuszczanej przez grupę wody – ok. 93 st.C;
  • ciśnienie w filtrze – 9-10 barów;
  • czas ekstrakcji – 25s – 30s;
  • ilość naparu po ekstrakcji – 25ml – 30ml.

Espresso powinno mieć intensywny zapach o nutach kwiatów, owoców, czekolady, które odczuwane będą jeszcze długo po wypiciu. Smak między kwaśnawym a gorzkim, bez cierpkiego posmaku. I oczywiście crema, czyli pianka tworząca się na powierzchni, to ona kreuje niepowtarzalny atut wzrokowy i smakowy espresso. Crema powinna mieć orzechowy kolor, powinna być na tyle gęsta aby cukier napotkał opór przy zatapianiu.

Espresso musi opierać się na mieszankach kaw certyfikowanych przez Instytut, mielone w młynkach, które muszą sprostać wysokim wymaganiom tegoż też Instytutu. Zbyt mocno zmielona kawa może nie przepuszczać wody, przez co napar, wyciągając wszystkie składniki kawy, nawet te zbędne, wyjdzie zbyt cierpki i nieprzyjemny w smaku. Jeżeli jednak kawa zostanie zmielona zbyt słabo wówczas napar wyjdzie zbyt jasny i niearomatyczny. Duże znaczenie ma także ubicie kawy tamperem w sitku kolby, nacisk powinien wynosić ok. 15-20 kg.

Filiżanka, w której powinno podawać się espresso, powinna mieć pojemność 50 ml i przed przyrządzeniem espresso powinna zostać podgrzana do temp. 50 oC.

To tylko kilka wymogów jakie narzuca Narodowy Instytut Włoskiego Espresso, wiele dotyczy również lepkości, zawartości tłuszczów, kofeiny, proporcji mieszanek kawy itp.

Tak naprawdę, przy przyrządzaniu espresso, wiele zależy od własnych umiejętności, z czasem sami opracowujemy najlepszy sposób przyrządzania tej kawy, może trochę odbiegający od norm, jednak równie dobry.

Udostępnij: