Bezobsługowa (prawie) alternatywa - Hoop

list In: Akcesoria i dodatki

Ceado jest jednym z najbardziej uznanych producentów młynków żarnowych, który od początku swojego istnienia wyróżnia się innowacyjnością i pomysłowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. W zeszłym roku firma spod Wenecji zaprezentowała jednak coś zupełnie innego – zaparzacz do kawy Ceado Hoop, który na World of Coffee 2023 odbywającym się w Atenach, został wyróżniony przez SCA jako najlepszy nowy produkt w kategorii sprzętu do przygotowania kawy dla użytkowników indywidualnych oraz serwowania kawy. Co wyróżnia Hoopa, jak przygotować na nim kawę i komu polecamy jego zakup? O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Mówiąc najprościej Hoop jest zaparzaczem do przygotowania kawy składającym się z trzech elementów. Dwa z nich – korpus zewnętrzny oraz wewnętrzny cylinder są wykonane z plastiku nie zawierającego BPA (nie wchodząc w szczegóły – to dobra informacja dla naszego zdrowia). Trzecim elementem jest papierowy filtr, który jest wyrzucany po każdym przygotowaniu kawy.

Kluczową innowacją mającą zapewnić równomierną ekstrakcję, a co za tym idzie smaczną i powtarzalną kawę, jest sposób doprowadzenia wody do zmielonej kawy. Wewnętrzny cylinder ma w sobie równomiernie rozmieszczone otwory, którymi woda nalana do zewnętrznego korpusu dociera w równych ilościach i w tym samym czasie do zmielonej kawy. Dużą zaletą przygotowania kawy z użyciem tej metody jest bardzo niewielkie zaangażowanie ze strony użytkownika – po zmontowaniu urządzenia, nasypaniu zmielonych ziaren i nalaniu wody kawa „robi się sama”.  Poniżej, krok po kroku podsumujemy, co więc musimy zrobić, żeby cieszyć się kubkiem pysznej kawy.

  1. Na dnie zewnętrznego korpusu układamy papierowy filtr (w zestawie z Hoopem otrzymujemy 100 filtrów, ale można używać też tych od Aeropressu).
  2. Wkręcamy wewnętrzny cylinder wewnątrz zewnętrznego korpusu.
  3. Zwilżamy papierowy filtr i stawiamy Hoopa na kubku (lub innym naczyniu, z którego będziemy pili).
  4. Do wewnętrznego cylindra wsypujemy zmieloną kawę.
  5. Do zewnętrznego korpusu nalewamy gorącą wodę.
  6. Czekamy aż cała woda przepłynie przez zmieloną kawę i znajdzie się w kubku.

Dodatkowo w przypadku każdej metody przygotowania kawy (zarówno tych klasycznych jak i alternatywnych) istnieje pewien przepis określający parametry wody i kawy użytej do uzyskania naparu. Pod tym względem Hoop się wyróżnia, gdyż zgodnie z opisem Ceado… nie ma żadnego przepisu i jako użytkownicy jesteśmy zachęcani do eksperymentowania i stworzenia swojej własnej, unikatowej proporcji. Jeżeli chodzi o wodę to musi być ona gorąca i w ilości do około 250-300 ml (jako że nadchodzi lato postaramy się dostarczyć informację jak wypada kawa z Hoopa w wersji iced coffee). Również doza i stopień zmielenia są kwestią umowną, lecz z dostępnych w Internecie przepisów rekomendowana ilość to 12-20 g zmielonych podobnie jak do Aeropressu.

Dużą zaletą Hoopa jest również łatwość utrzymania go w czystości – po zakończonej ekstrakcji wystarczy wykręcić wewnętrzny cylinder, a filtr ze zmieloną kawą sam wypadnie (przed rozkręcaniem należy pamiętać o podstawieniu kosza na śmieci). Następnie wystarczy opłukać korpus oraz cylinder i gotowe!

Ponadto niewielkie gabaryty oraz mała masa (zaledwie 165 g) sprawiają, że Hoop idealnie sprawdzi się w podróży, jeżeli chcemy cieszyć się ulubioną „alternatywką” gdziekolwiek pojedziemy.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December