Jak przygotować się na wizytę w serwisie?

list In: Konserwacja

Serwisowanie naszego sprzętu jest tą mniej przyjemną, ale nieodłączną, częścią użytkowania różnych urządzeń, w tym m.in. ekspresów kolbowych i młynków. Należy przy tym pamiętać, że odpowiednia dbałość o posiadane maszyny i regularne przeglądy okresowe mogą zapewnić długotrwałe ich użytkowanie (tegoroczny rekordzista, który trafił do naszego serwisu, został wyprodukowany w 1997 roku). W dzisiejszym wpisie przekażemy kilka rad, które mogą pomóc w przygotowaniu się do wizyty w naszym serwisie. Zapraszamy do lektury!

Bezpośredni kontakt (mailowy lub telefoniczny)

Jeżeli podejrzewamy, że nasz ekspres ma usterkę techniczną i wymaga interwencji, pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać, jest bezpośredni kontakt z naszym serwisem – czy to w formie mailowej czy telefonicznej. Podczas takiej rozmowy, na podstawie przekazanego przez klienta opisu usterki, zazwyczaj udaje nam się ustalić dokładnie, co dzieje się z ekspresem/młynkiem, dzięki czemu możemy szybciej działać np. zamawiając wcześniej niezbędne części u producenta lub zabierając się za bezpośrednią przyczynę niesprawności, co z kolei skraca znacząco czas spędzony przez maszynę w serwisie. Niejednokrotnie, dzięki rozmowom telefonicznym, udało nam się zdiagnozować problem, który klient był w stanie naprawić we własnym zakresie, bez potrzeby przysyłania ekspresu/młynka do naszego serwisu. Zaoszczędzone pieniążki polecamy wtedy zainwestować w kolejną paczkę kawy lub akcesorium, którego brakuje w naszej bogatej kolekcji.

(Opcjonalnie) Opróżnienie bojlera/bojlerów oraz zbiornika na wodę

Chociaż waga samego ekspresu dochodzi do 30 kg, to pozbycie się zbędnych obciążeń, nawet kilkuset gram, może być sporą pomocą dla kurier oraz pracowników naszego serwisu. Ponadto ograniczamy w ten sposób ryzyko zalania i rozmięknięcia kartonu, w którym ekspres jest transportowany, co może mieć znaczący wpływ na jego ewentualne uszkodzenia w transporcie. Jeżeli więc czujesz się na siłach, to dobrym pomysłem jest opróżnienie bojlera lub bojlerów oraz zbiornika ze znajdującej się w nich wody. O ile procedura opróżniania jest dość oczywista w przypadku zbiornika, to w  przypadku bojlerów polecamy korzystanie z dołączonej do zakupionego sprzętu instrukcji i/lub kontakt z naszym serwisem, który krok po kroku wytłumaczy jak pozbyć się nadmiarowej wody.

Spakowanie ekspresu – karton

Przed rozpoczęciem właściwego pakowania ekspresu warto poczekać aż ostygnie (chodzi głównie o bojler, dysze pary i wrzątku oraz grupę zaparzającą). Następnie ekspres należy włożyć do pudełka w taki sposób, aby jego rama była równomiernie podparta, a sama maszyna nie opierała swojego ciężaru na nóżkach. Polecamy również zabezpieczyć do transportu narożniki oraz górne krawędzie ekspresu. Z wieloletniej praktyki wiemy, że najprostszym rozwiązaniem jest zachowanie oryginalnego kartonu, w którym ekspres został dostarczony i schowanie go na strychu lub w piwnicy na wypadek takich właśnie podróży do serwisu. Karton powinien zostać umieszczony na sztywnej podstawie (polecamy zachować paletkę, na której przyjechał do nas ekspres). Dodatkowo całość można owinąć folią typu stretch oraz co ważne umieścić naklejki wskazujące, gdzie znajduje się góra opakowania oraz ostrzeżenie np. „UWAGA SZKŁO!”, które podkreśla konieczność łagodniejszego obchodzenia się z naszą przesyłką.

Spakowanie ekspresu – akcesoria

Do spakowanego zgodnie z instrukcjami z wcześniejszego akapitu ekspresu można również spakować niektóre akcesoria. Z naszej wieloletniej praktyki wiemy, że konieczne jest dołączenie zbiornika na wodę i tacki ociekowej. Wszelkie pozostałe elementy np. portafiltry czy wszystkie inne akcesoria (dzbanki, tampery, dyski poziomujące, szczotki itp.) polecamy zostawić w domu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December