Kawiarka - mała i rewolucyjna

list In: Akcesoria i dodatki

Rozpoczynając swoją przygodę z parzeniem kawy w domu nie zawsze trzeba zdecydować się na starcie na ekspres kolbowy. Dysponując ograniczonymi środkami lub mając obawę, że nie połknie się bakcyla związanego z byciem domowym baristą, możemy zdecydować się na jedną z alternatywnych metod parzenia kawy np. kawiarką, która będzie bohaterką dzisiejszego wpisu. Jak i kiedy powstała? Jak działa i jak jest zbudowana? Na jaką kawiarkę z naszej oferty się zdecydować i czym poszczególne modele różnią się od siebie? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury!

TROCHĘ HISTORII

Pomimo swojego niepozornego wyglądu, kawiarka jest jednym z najbardziej rewolucyjnych urządzeń do parzenia kawy. Jej historia rozpoczęła się w latach 30. XX wieku we Włoszech i była zasługą dwóch panów: Alfonso Bialettiego oraz Luigi di Pontiego, którzy w zależności od wersji wydarzeń w różnym stopniu przyczynili się do powstania tego urządzenia.

Bialetti.jpg

Zgodnie z pierwszą z nich autorem konstrukcji i właścicielem patentu był di Ponti, zaś Bialetti odkupił patent i rozpoczął produkcję w założonym przez siebie warsztacie w rodzinnym Crusinallo. W drugiej wersji obaj panowie (di Ponti był pracownikiem warsztatu Bialettiego) wspólnie opracowali projekt kawiarki, inspirując się współczesnymi im urządzeniami służącymi do … prania ubrań. Niezależnie jednak, która z nich jest prawdziwa w 1933 roku miał miejsce przełom w piciu kawy przez Włochów.

W tamtych czasach napar przygotowywany z użyciem wody, lub wcześniej pary, pod ciśnieniem był domeną potężnych ekspresów w barach i kawiarniach, które były miejscem spotkań członków lokalnych społeczności. Kawiarki Bialettiego sprawiły, że kawa przypominająca tą serwowaną w lokalach (co prawda mniej esencjonalna i bez cremy) trafiła pod strzechy. Z czasem kolejne firmy zaczęły produkować urządzenia działające na tej samej zasadzie, lecz żadna z nich nie uzyskała równie kultowego statusu. Dość powiedzieć, że charakterystyczny ośmiokątny dzbanek z wąsatym mężczyzną (wzorowanym na Bialettim) został wybrany jednym z pięciu najlepszych projektów włoskiego designu XX wieku (obok skutera Vespa czy Fiata 500 (tego starego z lat 50. i 60.)). Według statystyk w aż 90% włoskich gospodarstw domowych znajduje się co najmniej jedna kawiarka tego producenta, a od początku istnienia firmy na całym świecie sprzedano je w ponad 300 milionach egzemplarzy.

JAK ZBUDOWANA JEST KAWIARKA?

Kawiarka jest urządzeniem o bardzo prostej budowie. Składa się z kilku podstawowych elementów: zbiornika na wodę (1) (na ogół wykonanego z metalu – stali lub aluminium) z zaworem bezpieczeństwa (2), lejka z sitkiem na zmieloną kawę (3), prysznica (4), uszczelki (5) oraz dzbanka na zaparzoną kawę (6).

JAK DZIAŁA KAWIARKA?

Prosta budowa sprawia, że zasada działania kawiarki jest również bardzo prosta. Na początku napełniamy zbiornik wodą do poziomu poniżej zaworu bezpieczeństwa (zapewni to jego prawidłowe działanie). Następnie nasypujemy do sitka zmieloną kawę (staramy się jej nie ubijać), składamy całą kawiarkę i stawiamy ją na kuchni. Wraz ze wzrostem temperatury rośnie również ciśnienie pary wodnej znajdującej się ponad lustrem wody w zbiorniku. Z czasem ciśnienie to jest na tyle duże (około 1,5 bar), że zaczyna wpychać wodę do lejka, następnie przeciska się ona przez zmieloną kawę i już jako napar wędruje rurką do góry, aż znajduje ujście wewnątrz dzbanka. Proces ekstrakcji w uproszczeniu został przedstawiony na poniższym filmie.

JAKĄ KAWIARKĘ WYBRAĆ?

Jeżeli po dotychczasowej lekturze czujecie, że kawiarka to coś dla was (albo dla znajomych lub rodziny) to w naszej ofercie znajdziecie całkiem spory wybór porcelanowych kawiarek włoskiej firmy Ancap. Dlaczego zdecydowaliśmy się na te wykonane z porcelany?

Po pierwsze w przeciwieństwie do kawiarek metalowych do kawy nie dostają się związki metali, z których wykonany jest dzbanek (po raz kolejny chcemy zaznaczyć, że są to śladowe ilości, które nie zagrażają zdrowiu, ale mogą wpływać na smak naparu). Ponadto ze względu na dużo niższe przewodnictwo cieplne zaparzona kawa dłużej utrzyma swoją temperaturę (co ma pozytywny wpływ na smak naszej kawy), a my znacząco zredukujemy ryzyko poparzenia sobie dłoni (to w sumie też pozytywnie wpłynie na delektowanie się zaparzoną kawą). Porcelana jest również bardzo wdzięcznym materiałem jeżeli chodzi o jej czyszczenie i utrzymanie w czystości.

Przechodząc jednak do wyboru konkretnej kawiarki należy zwrócić uwagę na 4 aspekty: rozmiar, model, wzór oraz mocowanie zbiornika.

mala_kawiarka_i_duza.jpg

Rozmiar

Kawiarki Ancap są dostępne w dwóch rozmiarach – 120 ml oraz 240 ml, które są określone na podstawie ilości zaparzonej kawy

Model

Zasadniczo modele kawiarek produkowanych przez Ancap można podzielić na dwie grupy: wyższe i smuklejsze oraz te niższe i bardziej pękate. W pierwszej grupie możemy wyróżnić przede wszystkim Giotto (krótszy dzióbek i małe „podparte” ucho) oraz Darling (dłuższy dzióbek oraz ucho kojarzące się nam z „ciastkiem maślanym”). Jeżeli jednak preferujemy te należące do drugiej grupy to nasz wybór sprowadza się do Cariny (wzór najbardziej kulisty z dość dużym uchem), Nicole (nieco bardziej wydłużony dzióbek i ucho – przypomina trochę lampę Alladyna) oraz Cherie (najbardziej wydłużona z nich wszystkich i z charakterystycznym zgrubieniem w dolnej części)

Wzór

Najprostszym i najpopularniejszym wzorem jest czysta, biała kawiarka, która wzięła swą nazwę od włoskiego słowa bianca, czyli biała. Poza tym dominują przede wszystkim motywy roślinne lub pejzaże. Dużą popularnością cieszą się również kawiarki „kolarskie” – italia in bici. Ze względu na mnogość modeli i wzorów polecamy przyjrzeć się wszystkim kawiarkom dostępnym na naszej stronie (o TUTAJ) lub odwiedzić nasz showroom.

Mocowanie zbiornika

Ostatnim aspektem wyboru kawiarki jest sposób mocowania zbiornika na wodę i dzbanka. W wersji classic dzbanek jest bezpośrednio przykręcany do zbiornika na wodę i będziemy musieli podnieść całą kawiarkę, by nalać przygotowaną kawę do filiżanki. W wersji a-porter metalowa rurka doprowadzająca kawę do dzbanka jest przykręcana do zbiornika, zaś sam dzbanek jest nakładany od góry. Takie rozwiązanie pozwala na zdjęcie samego dzbanka do nalewania kawy – trzeba przy tym pamiętać, by w pośpiechu nie przewrócić pozostałej, metalowej części kawiarki.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December