Wymiana uszczelki grupy

list In: Konserwacja

W ostatnim wpisie ogłosiliśmy, że w związku z końcem wakacji rozpoczynamy dwa nowe cykle edukacyjnych wpisów na naszym blogu. Dzisiaj przyszła pora na start drugiej serii. Przybliżymy w niej drobne usterki, które mogą przytrafić się podczas codziennego użytkowania ekspresu lub młynka. Z czego wynikają? Jak je rozpoznać i naprawić własnymi siłami? O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie, a na pierwszy ogień weźmiemy wymianę uszczelki grupy. Zapraszamy do lektury!

OBJAWY

Zużywanie się uszczelki grupy zaparzającej jest procesem dość długotrwałym i wynika przede wszystkim z oddziaływania termicznego grupy na gumę, z której owa uszczelka jest wykonana. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym, że uszczelka w naszym ekspresie niebawem będzie kwalifikowała się do wymiany jest zwiększenie się zakresu ruchu rączki kolby podczas jej „zapinania”. Objawem, który z kolei wskazuje, że nasza uszczelka bezwzględnie dokonała żywota będzie woda wylewająca się bokami portafiltra w czasie ekstrakcji.

Chcąc ograniczyć zużycie uszczelki grupy warto przede wszystkim pamiętać o wyłączaniu ekspresu, gdy nie jest on w użyciu – lepiej nie trzymać go włączonego przez cały dzień, żeby 3-4 razy napić się kawy. Ponadto, warto rozważyć przy okazji wymiany uszczelki zamontowanie takiej, wykonanej z silikonu, który ma wyższą odporność termiczną i dzięki temu będzie nam dłużej służyć. Polecamy również, jako dobrą praktykę, okresowe wymiany uszczelki grupy, mniej więcej raz w roku.

WYMIANA KROK PO KROKU

Jeżeli już zaopatrzyliśmy się w nową uszczelkę to wymiana powinna nam zająć kilka minut.

  1. Wyjmujemy starą uszczelkę z jej gniazda. Do jej podważenia i usunięcia można użyć noża lub dedykowanego przyrządu.
  2. Przy okazji wymiany uszczelki można również pokusić się o wyjęcie i przemycie prysznica grupy. W przypadku ekspresów z grupą E61 wystarczy delikatnie pociągnąć prysznic w dół lub jak w przypadku ekspresów z grupą BZ lub Rancilio należy wykręcić śrubę mocującą prysznic. Wyjęty prysznic przepłukać pod bieżącą wodą i zostawić do wyschnięcia.
  3. Oczyść szczoteczką gniazdo uszczelki z drobinek kawy i innych zanieczyszczeń.
  4. Umieść umyty prysznic i nową uszczelkę w grupie. Pamiętaj przy tym, by wsadzić ją dobrą stroną. W przypadku grupy E61 i Lelita 58 mm należy wsadzić ją sfazowaną stroną do góry, w przypadku grupy Rancilio dobrze jest wsadzić ją wytłoczonymi napisami do góry, zaś w przypadku grupy BZ nie ma to znaczenia, gdyż uszczelka ma okrągły przekrój.
  5. Weź kolbę i dokręć ją mocno, tak by założona uszczelka dobrze docisnęła się do gniazda i mogła prawidłowo spełniać swoje zadanie.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December