HX z grupą E61 i pompą wibracyjną

list In: Ekspresowe pojedynki

W drugiej odsłonie naszej serii „Ekspresowe pojedynki” przyjrzymy się nie dwóm, lecz trzem ekspresom, które w kwestii parametrów technicznych, jak również w dużym stopniu ceny są bezpośrednią konkurencją. Dzisiejszych bohaterów polecamy osobom, które zebrały już pierwsze szlify z ekspresami kolbowymi lub chcą zacząć swoją przygodę od bardzo solidnego sprzętu, który przy dobrej konserwacji może z nami zostać na lata (mieliśmy już kilka „nastolatków” w naszym serwisie). Omawiane niżej ekspresy polecamy również fanom kaw mlecznych, dla których ważny jest czas i wygoda obsługi. Zapraszamy do lektury!

 

ROCKET APPARTAMENTO

BEZZERA MAGICA S

ECM MECHANIKA V SLIM

 

Gabaryty

Szerokość [mm]

274

300

250

Wysokość [mm]

360

415

395

Głębokość [mm]

425

425

445

Masa [kg]

20

22,7

20,2

 

Bojler

Liczba bojlerów

HX

HX

HX

Pojemność bojlera [litry]

1,8

2

2,2

Materiał wykonania

miedź

miedź

stal

Moc grzałki

1350 W

1250 - 1450 W

1400 W

Pompa

wibracyjna

wibracyjna

wibracyjna

Grupa zaparzająca

E61

E61

E61

Sterowanie temperaturą

presostat

presostat

presostat

Tak jak na ogół w „Ekspresowych pojedynkach” na początek zamieszczamy małą ściągawkę w formie tabelki, dla szybkiego porównania naszych dzisiejszych „zawodników”. Naprzeciw dwóch włoskich konkurentów Rocketa Appartamento Bezzery Magica staje niemiecki ECM Mechanika V Slim (po prawdzie to w sumie też włoski, bo model ten jest produkowany w zakładzie ECM w Mediolanie). Na pierwszy ogień do porównania pójdą gabaryty i design.

Jak łatwo zauważyć największym i najbardziej masywnym z porównywanych ekspresów jest Magica – ciężko nam powiedzieć czy jest to zaleta czy wada – powiedzielibyśmy, że świadczy to o zastosowaniu solidnych materiałów i tak długo jak nie będziemy nosić naszego „maleństwa” na rękach raczej nie powinno stanowić problemu. Jeżeli jednak ogranicza nas miejsce w kuchni to najbardziej kompaktowo prezentuje się Appartamento, które co prawda jest szersze od Mechaniki V Slim, która swoją smukłość rekompensuje największą głębokością z całej trójki.

Jeżeli chodzi o design, to zaczniemy od aspektu rozgrzewającego środowisko kawowe w niemal równym stopniu jak resztę świata dyskusje o wyższości jednych świąt nad drugimi, a mianowicie sposób regulacji zaworów dyszy pary i wrzątku. Dla osób niezorientowanych mamy dwie frakcje – fanów pokręteł (Mechanika i Appartamento) oraz gałek (Magica). Z użytkowego punktu widzenia gałki wydaję się bardziej przyjazne– szybkie przestawienie tego elementu niemal natychmiast uwalnia nam jedną dłoń, którą możemy podstawić pod dno dzbanka i lepiej kontrolować temperaturę mleka. Z drugiej strony, to pokrętła są bardziej rozpowszechnione w ekspresach kolbowych, więc jesteśmy zdania, że coś więcej niż zwykła nostalgia decyduje o takich wyborach producentów i użytkowników.

Kolejnym ważnym kryterium przy kupowaniu ekspresu jest jego wygląd. W tym aspekcie zdecydowanie największe pole do wyboru oferuje nam Appartamento ze swoimi charakterystycznymi kółeczkami po bokach. Rocket oferuje je w dwóch wariantach kolorystycznych: białym oraz miedzianym, a dodatkowo możemy decydować czy boki mają być chromowane czy czarne (seria Appartamento Nera). Ponadto do wyboru oferujemy również nasze autorskie warianty tego ekspresu – Appartamento Black (chromowana obudowa i czarne kółeczka) oraz Appartamento Cappuccino (jest to de facto ekspres z chromowaną obudową i miedzianymi kółkami oraz elementami wykonanymi z drewna – pokrętłami, rączkami kolb i dźwigni do ekstrakcji). W przypadku pozostałych ekspresów również mamy pewien wybór (parafrazując słynny cytat o Fordzie T) – można wybrać ekspres Magica lub Mechanika V z obudową w dowolnym kolorze pod warunkiem, że będzie to chrom.

Od samego patrzenia na ekspres niestety nie zaparzy nam się kawa, dlatego teraz zajrzymy do środka, żeby zobaczyć jak zbudowane są te ekspresy. Jeżeli wrócilibyśmy na szybko do naszej tabelki na początku wpisu to zauważylibyśmy, że wszystkie kluczowe elementy analizowanych sprzętów są identyczne – grupa zaparzająca E61, pompa wibracyjna, kontrola temperatury z użyciem presostatu (jako jedyna Magica oferuje wersję z PID-em, ale tamten wariant stanie do boju w innym ekspresowym pojedynku). To co odróżnia od siebie wszystkie maszyny to bojler – największy z nich posiada Mechanika V Slim (2,2 l), lecz jako jedyny w stawce jest on wykonany ze stali nierdzewnej. Czy to rozwiązanie lepsze niż klasyczna miedź, zastosowana w pozostałych dwóch ekspresach? Jest na pewno inne, a zainteresowanych bardziej szczegółowym porównaniem materiałów z jakich wykonane są bojlery odsyłamy do jednego z naszych starszych wpisów. Dodatkowo niewielkie różnice występują w mocy grzałki - najmocniejszą z nich posiada Magica, zaś najsłabszą Appartamento. Ze względu na sporo zmiennych (materiał wykonania, moc grzałki, orientację bojlera w ekspresie) ciężko jest jednoznacznie wskazać, który z analizowanych sprzętów ma najlepszą stabilność temperaturową – wszystkie trzy są bardzo zbliżone do siebie jeżeli chodzi o osiągi, a na straży stabilności temperaturowej stoi wspomniana już wcześniej grupa E61.

Sprawa ma się podobnie w kwestii ogólnej jakości wykonania – każdy z producentów należy do ścisłej czołówki na rynku kolbowych ekspresów półprofesjonalnych. Delikatny plusik w tej kategorii możemy jednak przyznać Bezzerze, która ze względu na bogaty park maszynowy większość komponentów do swoich ekspresów wytwarza na miejscu. Z kolei w kategorii techniki parzenia kawy i kontroli nad ekstrakcją wyróżnimy ECM – Mechanika V Slim posiada dwa manometry (Magica również) oraz znajdujący się pod tacką na filiżanki, łatwo dostępny zawór nadmiarowy OPV, który nie wymaga rozkręcenia całej obudowy.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December