Jak spieniać mleko?

list In: Przygotowanie kawy

Chcąc delektować się pyszną kawą mleczną należy opanować dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest umiejętność parzenia espresso. Kilka praktycznych wskazówek mogących pomóc nam w doskonaleniu się w tym aspekcie można znaleźć w naszym wcześniejszym wpisie (o TUTAJ). Drugą ważną rzeczą jest oczywiście spienianie mleka i właśnie nad tym pochylimy się w dzisiejszym artykule.  Zapraszamy do lektury!

Słowem wstępu, dla osób zaczynających dopiero swoją przygodę z ciśnieniowymi ekspresami kolbowymi, do spieniania mleka w tego typu urządzeniach służy dysza pary, czyli cienka rurka, przez którą z bojlera serwisowego wydostaje się gorąca para. Taka dysza jest zakończona zaokrągloną końcówką z kilkoma (zazwyczaj 1 – 4) małymi otworami (średnice rzędu 1 – 1,5 mm) i  na ogół jest umiejscowiona po lewej stronie grupy zaparzającej, choć w niektórych modelach gdzie nie ma dyszy wrzątku może się ona znajdować po prawej stronie. 

Kolejnym ważnym aspektem mającym wpływ na smak i teksturę naszej kawy mlecznej jest samo mleko. Ze względu na ogromny wybór mleka i napojów mlecznych roślinnych tematowi temu zostanie poświęcony oddzielny wpis. Na dobry początek warto jednak pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze mleko, którego używamy powinno być świeże, gdyż z upływem czasu traci ono zdolność do tworzenia trwałej pianki. Po drugie mleko do spieniania powinno aż do momentu jego użycia pozostawać w lodówce, dzięki czemu będziemy mieli więcej czasu na jego spienienie.

Teraz, uzbrojeni w tę wiedzę możemy przejść do spieniania mleka. Proces ten został opisany poniżej krok po kroku, dzięki czemu jego ćwiczenie i przyswajanie powinno być prostsze.

  1. Przesuń końcówkę dyszy nad tackę ociekową lub podstaw pod nią ściereczkę z mikrofibry. Następnie odkręć zawór dyszy i przez 2 – 3 sekundy pozwól jej lecieć. Dzięki temu możemy pozbyć się skroplonej wody, która mogła zebrać się wewnątrz dyszy.
  2. Do metalowego dzbanka wlej zimne mleko (najlepiej prosto z lodówki), tak by wypełniło nie więcej niż jego połowę. Należy więc wcześniej pamiętać o doborze odpowiednio dużego dzbanka w zależności od naszych potrzeb (i ewentualnie innych osób, którym będziemy serwować kawy mleczne)
  3. Zanurz końcówkę dyszy w dzbanku, w taki sposób by znajdowała się tuż przy powierzchni mleka. Następnie odkręć zawór dyszy pary i podstaw wolną dłoń pod dno dzbanka. Po chwili usłyszysz dźwięk przypominający syczenie. Powstaje on gdy gorąca para wtłacza cząsteczki powietrza, które następnie zostają uwięzione w mleku, tworząc delikatną piankę. Z czasem temperatura mleka rośnie, a ze względu na powstawanie pianki podnosi się również jego poziom, co wymaga opuszczania dna dzbanka, tak by końcówka dyszy znajdowała się cały czas tuż przy powierzchni.
  4. Gdy uzyskasz pożądaną objętość mleka zanurz dyszę nieco głębiej w mleku i przesuń dzbanek w ten sposób, by dysza znalazła się w pobliżu jednego z brzegów naczynia. Pozwala to na wprawienie płynu w ruch wirowy i jego równomierne ogrzewanie.
  5. Gdy podtrzymywane dno dzbanka zacznie być na tyle gorące, że będzie nieprzyjemne w dotyku, zabierz dłoń i po ok. 3 – 4 sekundach zakręć zawór dyszy pary.
  6. Odstaw dzbanek na chwilę na bok i oczyść dyszę ściereczką z pozostałości mleka. Istotne jest stosunkowo szybkie wykonanie tej czynności, gdyż resztki mleka na gorącej dyszy przypalają się i po jej ostygnięciu ich usunięcie jest zdecydowanie trudniejsze. Podobnie jak to zostało opisane w punkcie 1 należy również przez 2 – 3 sekundy przedmuchać dyszę, tak by pozbyć się resztek mleka z jej wnętrza. Wspomniane czynności są bardzo istotne, gdyż resztki mleka mogą zostać zassane do wnętrza stygnącego bojlera. Tam wraz z wydzielającym się z wody kamieniem mogą obrastać grzałkę, co doprowadzi do uszkodzenia ekspresu i w konsekwencji potrzeby serwisu kosztującego setki złotych.
  7. Po szybkim wyczyszczeniu dyszy zajmij się z powrotem mlekiem. Stuknij dnem dzbanka delikatnie kilka razy o blat, by pozbyć się większych bąbelków z mleka. Następnie ruchem przypominającym kołysaniem wina w kieliszku zakręć mlekiem, by dokładnie wymieszać w nim piankę.
  8. Dolej spienione mleko do przygotowanego wcześniej espresso i delektuj się pyszną kawą.

Spienianie mleka może na początku wydawać się trudne, jednak jak mówi słynne przysłowie „ćwiczenie czyni mistrza”. Gorąco zachęcamy więc do praktykowania, a na pewno delektowanie się smakiem przyrządzonego cappuccino będzie idealną nagrodą dla każdego domowego baristy.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December