Kawa i kolarstwo - wyjątkowe połączenie

list In: Przygotowanie kawy

Kawa i rower! Jest to niezwykle popularne połączenie w otaczającym nas świecie, pokusimy się nawet o stwierdzenie, że fani dwóch kółek są jedną z największych grup wśród miłośników tego czarnego napoju. Skąd wzięło się to ciekawe połączenie? Jaki wpływ ma kawa na organizm kolarza? Jakie kawy najlepiej pić przed, w trakcie i po jeździe na rowerze? Zapraszamy do lektury!

Poszukiwania najstarszych powiązań kawy i kolarstwa rozpoczniemy, co nie będzie chyba wielkim zaskoczeniem, we Włoszech. Już w 1955 roku jeden z najbardziej znanych i największych producentów ekspresów ciśnieniowych na świecie – Faema założył swoją drużynę kolarską, która rywalizowała w największych tourach w tym Giro d’Italia. Co ciekawe w latach 1968 – 1970 w barwach Faemy jeździł słynny belgijski kolarz Eddy Merckx, przez wielu ekspertów uważany za jednego z najwybitniejszych sportowców w tej dyscyplinie w historii. W kolejnych latach również inne firmy związane z branżą kawową tworzyły zespoły kolarskiej. Jednak jak łatwo się domyślić to nie zabiegi marketingowe gigantów przemysłowych, a pozytywny wpływ kawy na organizm sportowców sprawił, że zyskała ona tak dużą popularność wśród kolarzy.

Faza treningu

PRZED

W TRAKCIE

PO

Kawa

Podwójne espresso (doppio)

Americano z cukrem (opcjonalnie mały dodatek chudego mleka)

Średnia mokka lub caffe latte (najlepiej z tłustym mlekiem)

Kofeina

185 mg

277 mg

75 mg

Kalorie

6 kcal

18 kcal

301 kcal

Białko

0,4 g

1,6 g

10,7 g

Węglowodany

0,8 g

2,6 g

57,4 g

Tłuszcz

0,2 g

0,3 g

11,3 g

PRZED TRENINGIEM

Kawa ma znaczący wpływ na osiągane wyniki podczas jazdy. Jest on na tyle niebagatelny, że WADA, czyli Światowa Agencja Antydopingowa wyznaczyła limit maksymalnego spożycia kawy przez sportowców na poziomie 8 espresso na dzień. Ograniczenie to zostało co prawda zniesione w 2004 roku, ale jednoznacznie wskazuje to na fakt, że kawa jest świetnym stymulantem na zawodach i treningach kolarskich. Potwierdzają to również liczne badania.

Przykładowo naukowcy z Coventry University wykazali, że wypicie kawy (w ilości określonej na 3 mg kofeiny/kg masy ciała) pozwoliło kolarzom na dystansie 5 km osiągnąć wynik o 9 sekund lepszy, niż ich kolegom, którzy dostali placebo oraz o 6 sekund lepszy niż ich własny rezultat, który uzyskali w trakcie treningu „bezkawowego”. Do podobnych wniosków doszli badacze z hiszpańskiego Uniwersytetu Alicante. Tutaj podanie kawy z zawartością kofeiny na poziomie 7 mg/kg masy ciała pozwoliło na wydłużenie czasu jazdy przy wysokiej intensywności wysiłku o 34 sekundy (próba trwała 45 minut).

Opisane wyniki są efektem oddziaływania kofeiny na nasz mózg. Jej przyjmowanie zwiększa czujność, skraca czas reakcji i co chyba najistotniejsze zmniejsza subiektywne postrzeganie wysiłku, co pozwala z kolei na długotrwały wysiłek na większej intensywności. Opisane skutki są osiągane już przy spożyciu kawy na poziomie około 3 mg kofeiny/kg masy ciała. Przekładając to z języka naukowego na polski oznacza to, że przed treningiem warto uraczyć się podwójnym espresso, na około godzinę przed rozpoczęciem jazdy. Pozwoli to na dostarczenie odpowiedniej stymulacji dla naszego organizmu, bez praktycznie jakiegokolwiek wkładu kalorycznego i dodatkowo nie będzie wymuszało częstszych postojów za potrzebą.

Należy przy tym wszystkim jednak pamiętać, że kawa, jak każda używka przyjmowana regularnie, z czasem wpływa coraz słabiej nasz organizm. Dodatkowo stymulujący wpływ kawy nie trwa wiecznie i po ustąpieniu oddziaływania kofeiny możemy doświadczyć  „zjazdu” objawiającego się sennością i brakiem energii. W związku z tym warto pomyśleć o kolejnej dawce kawy w trakcie jazdy połączonej z regeneracyjną przerwą w kawiarni przy trasie.

W TRAKCIE TRENINGU

Jest to już niemal tradycją wśród kolarzy, że planując swoją trasę przejazdu obowiązkowo uwzględniają oni tzw. cafe stop, czyli regeneracyjną przerwę w kawiarni, podczas której oczywiście piją kawę i zagryzają smaczne ciasto. Dużą popularnością cieszy się zestaw składający się z średniego americano i ciasta marchewkowego. Do kawy można również dodać łyżeczkę cukru i ewentualnie odrobinę mleka. Taka kompozycja pozwala na ponowną stymulację i doładowanie naszego organizmu bez znaczącego obciążenia układu trawienia.

Oprócz czynników stricte fizjologicznych cafe stop ma również inny wymiar – społeczny. Postój w kawiarni pozwala na spotkanie wielu osób dzielących z nami pasję, wymianę z nimi doświadczeń i wskazówek, pożartowanie, poplotkowanie, nawiązanie nowych znajomości i zyskanie kompanów do wspólnej jazdy. Jeżeli macie swoje ulubione kawiarnie lub trasy do jazdy zachęcamy do dzielenia się nimi.

PO TRENINGU – REGENERACJA

Wszystko co dobre szybko się kończy, więc i niestety każdy nawet najprzyjemniejszy trening dobiegnie końca. Po jego zakończeniu warto prawidłowo się zregenerować. I tu po raz kolejny z pomocą przychodzi nam kawa, ale tym razem mleczna. Wielu praktykujących kolarzy poleca na zamknięcie dnia mokkę lub caffe latte przygotowane na tłustym mleku. Taka mieszanka pozwala skutecznie uzupełnić kalorie oraz przede wszystkim białko i tłuszcze, dzięki czemu proces regeneracji przebiega sprawniej i nasz organizm szybciej dochodzi do siebie.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December