Tego jeszcze nie grali - nowa Aria od Bezzery

list In: Aktualności

Kolejny producent wchodzi w nowy rok z przytupem. Tym razem do naszej oferty dołącza Bezzera Aria, o której wspominaliśmy już przy okazji podsumowania nowinek z ubiegłorocznych targów Host w Mediolanie. W dzisiejszym wpisie pochylimy się nad krótką charakterystyką tego ekspresu, który może być jedną z najciekawszych nowości 2022 roku. Zapraszamy do lektury!

Można powiedzieć, że Aria to model przełomowy zarówno dla Bezzery, jak i całej branży. Producent, który w zeszłym roku obchodził 120-lecie istnienia, oprócz wyśmienitej jakości charakteryzuje się raczej bardzo klasycznym i prostym designem (z małymi wyjątkami – patrz Matrix lub Duo). Pierwszy przełom nastąpił więc na warstwie wizualnej.

Bezzera oferuje swój najnowszy produkt w czterech wersjach kolorystycznych – białej, czarnej, czerwonej i klasycznej chromowanej. Dodatkowo Aria w kolorze czarnym jest oferowana z elementami wykonanymi z drewna (rączki portafiltrów, gałki zaworów dysz pary i wrzątku czy gałka dźwigni ekstrakcji). Ponadto możemy wybrać również to, co znajduje się na panelach bocznych obudowy. Tutaj mamy do wyboru wariant z wieloma kwadratami w różnych rozmiarach lub fasadę Duomo di Milano – czyli Katedry Narodzin św. Marii, która jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli Mediolanu. Nie jest to jednak jedyne nawiązanie do tradycji i podkreślenia silnego związku producenta z miastem, z którego pochodzi. Na tylnej i przedniej obudowie widnieje stare logo Bezzery, przedstawiające węża Viscontich – jeden z symboli Mediolanu, znajdujący się również w logo Alfy Romeo. Z drugiej strony mamy również dość nowoczesne rozwiązania – jest to pierwszy ekspres, w którym tradycyjny włącznik w postaci małej dźwigienki został zastąpiony przez przycisk, który jest podświetlony po włączeniu maszyny na biało. Aria została również wyposażona w elegancki duży, podwójny manometr do wskazywania ciśnienia bojlera i pompy. Tutaj również mamy umieszczone małe logo firmy (już to współczesne), skalę w kolorze niebieskim oraz kolorem białym oznaczone prawidłowe zakresy wskazań obu manometrów.

Na początku zaznaczyliśmy, że nowy ekspres Bezzery jest również przełomowy dla całej branży i już tłumaczymy dlaczego. Zacznijmy więc od gabarytów tego sprzętu. Aria jest jednym z najwęższych ekspresów na rynku – ma zaledwie 20 cm szerokości (w naszej ofercie znajdziemy tylko jeden węższy ekspres – ECM Puristika). Samo w sobie, nie byłoby to jednak aż tak imponujące, gdyby nie fakt, że w środku znajdują się:

  • 3-litrowy zbiornik na wodę,
  • 1,5 litrowy bojler w układzie HX
  • Oraz coś niespotykanego w tak małych ekspresach – pompę rotacyjną.

Oprócz doprowadzania wody pod niemal stałym ciśnieniem i bardzo cichej pracy, główna zaletą tego typu pompy jest możliwość bezpośredniego podłączenia ekspresu do sieci wodociągowej. Aria oferuje również możliwość zamontowania odpływu wody z tacki ociekowej, co znacząco ułatwi nam utrzymanie frontu maszyny w czystości.

Umieszczenie tak wielu sporych elementów, w tak wąskim ekspresie nie odbiło się w znaczący sposób na pozostałych wymiarach maszyny. Ma ona 42,8 cm głębokości oraz 41,1 cm wysokości, co odpowiada z grubsza wymiarom innego ekspresu tego producenta – Bezzery Magica. Masa pustego ekspresu wynosi 24 kg, zaś w warunkach „operacyjnych” (z bojlerem i zbiornikiem wypełnionymi wodą) 28 kg. Jednym z najcięższych elementów, przyczyniających się do takich wskazań wagi, jest grupa zaparzająca E61, która dzięki swoim 4,5 kg zapewnia bardzo wysoką stabilność temperaturową. Ze względu na swoje gabaryty grupa ta wymusiła również zmianę designu i ułożenia dysz wrzątku i pary, które przypominają swoim kształtem te znane z ekspresów Profitec PRO 600 lub Rocket R58 Cinquantotto. Co ciekawe, jest to jedyny model Bezzery i jeden z nielicznych w naszej ofercie (oprócz m.in. Rancilio Silvia PRO lub Lelit Elizabeth), który ma dyszę wrzątku po lewej stronie.

Jeżeli po przeczytaniu wpisu jesteś zainteresowany zakupem Bezzery Arii, to standardowo zapraszamy do kontaktu mailowego (biuro@coffeesite.pl), telefonicznego lub do wizyty w naszym showroomie w Nadarzynie, gdzie w niedalekiej przyszłości będzie można przed zakupem obejrzeć ten ekspres na własne oczy.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December