Trzymaj poziom - dysk poziomujący i spółka

list In: Akcesoria i dodatki

Głównym celem akcesoriów, które dokupujemy do naszego ekspresu w większości przypadków jest poprawa jakości i powtarzalności przygotowanego przez nas espresso. Dobra kawa rozpoczyna się już na etapie przygotowania ciastka kawowego w portafiltrze, więc dzisiaj przedstawimy kilka akcesoriów, które pomogą w prawidłowym wyrównaniu i ubiciu kawy.

W procesie ubijania zmielonych ziaren oczywiście najważniejszy jest tamper – poświęciliśmy mu jednak w przeszłości oddzielny wpis, więc dzisiaj zajmiemy się kolejnymi akcesoriami, które można dodać do naszego „arsenału”.

DYSK POZIOMUJĄCY

Dobre przygotowanie ciastka kawowego jest warunkiem koniecznym, ale nie wystarczającym do uzyskania dobrego i powtarzalnego espresso. Patrząc na kopczyk zmielonej kawy może pojawić się pytanie, czy samym tamperem będę ją w stanie równo ubić? Odpowiedź brzmi: tak…, ale czemu nie ułatwić sobie życia. I właśnie w tym celu warto zaopatrzyć się w dysk poziomujący.

Górna część dysku ma średnicę nieznacznie większą od średnicy sitka, co pozwala na oparcie akcesorium na krawędzi sitka i zapewnia jego poziome położenie. Z kolei dolna część ma wyprofilowany spód w kształcie „wiatraczka” o trzech lub rzadziej dwóch ramionach. Już kilka obrotów dysku pozwala na równomierne rozprowadzenie zmielonej kawy i uzyskanie poziomej powierzchni ciastka kawowego.

W ostatnim czasie na rynku pojawiają się też przyrządy 2-w-1, które z jednej strony mają stopkę tampera, zaś z drugiej dysk poziomujący. Przykład takiego akcesorium od firmy Rocket można zobaczyć na zdjęciu tytułowym tego wpisu.

STACJA lub MATA TAMPINGOWA

Jeżeli wyrównaliśmy już zmieloną kawę, to przechodzimy do jej ubicia. W tym celu musimy podeprzeć kolbę, a użytecznym akcesorium pozwalającym na ochronę blatu i głowicy portafiltra i wylewek jest mata tampingowa. Zazwyczaj jest ona wykonana z gumy i dodatkowo ułatwia utrzymanie naszego kawowego kącika w czystości – możemy na niej odstawiać tamper, dysk poziomujący lub szczoteczki do czyszczenia ekspresu.

Dostępne na rynku maty możemy podzielić zasadniczo na dwie grupy – płaskie  i narożne. Zaletą tych pierwszych jest możliwość położenia ich w dowolnej części blatu. Druga grupa może znajdować się jedynie na krawędzi blatu, ze względu na dość wysoki rant. Na ogół  maty narożne mają jednak wyprofilowania, pozwalające na pewniejsze podparcie kolby, co jest szczególnie pomocne w przypadku NPF-ów.

Jeżeli chcemy jednak uzyskać największą precyzję w poziomowaniu naszej kolby warto rozważyć zakup stacji tampingowej, która składa się z odpowiednio wyprofilowanego kawałka metalu (tak jak zaprezentowana na powyższym zdjęciu stacja tampingowa Bezzery) oraz często z gumowej maty.

PORTAFILTER Z PROFILOWANĄ RĄCZKĄ

Ostatnim z akcesoriów, którego zakup można rozważyć w celu ułatwienia sobie prawidłowego ubicia zmielonej kawy jest portafilter z profilowaną rączką. W przypadku niektórych ekspresów taka kolba jest standardowo dołączana do ekspresu (m.in. niektóre modele ECM lub najnowsza Rancilio Silvia PRO X). Główną zaletą lekko pochylonej ku dołowi rączki jest większa ergonomia i mniejsze obciążenie nadgarstka podczas wpinania kolby. Z punktu widzenia ubijania ciastka kawowego, budowa takiej kolby zapewnia poziome ułożenie sitka ze zmieloną kawą (jak na zdjęciu powyżej), co z kolei ułatwia równe ubicie całej powierzchni ciastka.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December