Wysyp nowości od Torre Espresso

list In: Aktualności

Niedawno na rynku półprofesjonalnych ekspresów kolbowych pojawił się nowy, włoski producent – Torre Espresso. W dzisiejszym wpisie przybliżymy charakterystykę każdego modelu ekspresów Torre, który znajduje się w naszej ofercie. Co wyróżnia je na tle konkurencji i czym różnią się one między sobą? O tym w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Pomimo, że firma Torre jest nowym graczem na rynku, to została ona założona przez człowieka, który branżę ekspresów zna jak mało kto. Andrea Ferrari, bo o nim mowa, przez blisko 20 lat był głównym technikiem i szefem serwisu firmy Bezzera. Korzystając ze swojego bogatego doświadczenia Andrea postanowił   spełnić marzenie o posiadaniu własnej firmy produkującej ekspresy. Efektem jego pracy są maszyny, które pod względem parametrów technicznych można zaliczyć do czołówki w odpowiednich segmentach rynku ekspresów półprofesjonalnych.

Dbając o wysoką jakość swoich produktów, każdy ekspres jest składany ręcznie, a wiele elementów ekspresu jest wytwarzanych na miejscu, w fabryce Torre, znajdującej się na przedmieściach Pawii. Przywiązanie do pobliskiego miasta można znaleźć również w samej nazwie firmy - nawiązuje ona do słynnej wieży w Pawii, która powstała w XI w (torre to po włosku wieża). Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego ekspresu Torre oddaje w ręce swoich użytkowników sprzęt, który gwarantuje przepyszną kawę przez długie lata. Przechodząc od ogólnego opisu firmy postaramy się przybliżyć aspekty techniczne, które wyróżniają ekspresy Torre, jak również każdy z modeli tej firmy.

Na początek zacznijmy może od cech wspólnych, które odróżniają ekspresy Torre od maszyn innych producentów. To co przede wszystkim rzuca się w oczy to charakterystyczna dźwignia ekstrakcji - ERGOLIFT™. Poza kształtem przypominającym nieco dźwignię przepustnicy znaną z pokładu samolotu, wyróżnia się ona kierunkiem ruchu. Pozycja OFF znajduje się na wysokości głowicy grupy, zaś pozycja ON znajduje się tuż ponad tacką na filiżanki w górnej części obudowy. Dzięki takiemu zakresowi ruchów nie trącimy naszych filiżanek z przygotowaną kawą podczas kończenia ekstrakcji.

Pozostając w kwestii wyglądu ekspresu to jest on bardzo minimalistyczny i surowy, ale z drugiej strony elegancki – duża w tym zasługa drewnianych gałek i rączek, które są dostępne w każdym modelu. Dodatkowo cechą wspólną dla wszystkich maszyn Torre jest dość głęboka i pojemna tacka ociekowa, która pozwoli na przygotowanie większej ilości kaw, bez konieczności jej opróżniania. Wszystkie modele tego producenta są również wyposażone w sprawdzoną grupę zaparzającą E61, która dzięki swojej sporej masie zapewnia wysoką stabilność temperaturową. W tym miejscu de facto podobieństwa między ekspresami się kończą, a każdy z nich oferuje nieco inne „osiągi” – czego dokładnie możemy spodziewać się po każdym modelu? O tym w dalszej części artykułu.

Na pierwszy ogień pójdzie najmniejszy z ekspresów Torre Pierino. Choć można go nazwać modelem podstawowym, to znacząco wyróżnia się na tle konkurencji. Posiada on pojedynczy bojler o objętości aż 0,75 l, w którym woda jest ogrzewana przez grzałkę o mocy 1100 W. Precyzyjną kontrolę temperatury zapewnia sterownik PID, którego wyświetlacz w trakcie ekstrakcji pełni funkcję shot timera (pokazuje czas trwania ekstrakcji). Pierino posiada pompę wibracyjną, co niestety uniemożliwia bezpośrednie podłączenie wody z sieci, a ta dostarczana jest do bojlera ze zbiornika o pojemności 2,5 litra. Aktualna wartość ciśnienia wytwarzanego przez pompę jest pokazywana przez pojedynczy manometr znajdujący się w prawym, dolnym rogu przedniego panelu obudowy. Za dostarczanie gorącej wody i pary do spieniania mleka (odpowiedni tryb można ustawić za pomocą wyświetlacza PID) odpowiada pojedyncza dysza, która w tym modelu znajduje się po lewej stronie grupy E61.

Drugim modelem z oferty Torre jest Luigino, który z wcześniej opisywanym Pierino dzieli tę samą obudowę (wymiary zewnętrzne obu ekspresów są identyczne), przy czym Luigino jest o 1,5 kg cięższy. Ten wzrost masy wynika przede wszystkim z zastosowania miedzianego bojlera w układzie HX, co pozwala na jednoczesne prowadzenie ekstrakcji espresso i spienianie mleka. Dodatkowo dołożona została druga dysza, aby rozdzielić dostarczanie wrzątku i pary. W Luigino zdecydowano się nie instalować sterownika PID, ale za to w jego miejscu pojawił się, większy niż w przypadku Pierino, podwójny manometr wskazujący ciśnienie pompy i bojlera serwisowego.

W środku stawki plasuje się Teresina – jest to jak poprzednik ekspres z bojlerem w układzie HX ale o znacznie większej objętości (2,3 litra) i wykonanym ze stali nierdzewnej. Dzięki zastosowaniu mocniejszej grzałki (1400 W), ekspres ten świetnie sprawdzi się w przypadku przygotowywania większej ilości kaw zarówno czarnych, jak i mlecznych, co pozwoli na przyjmowanie większej liczby gości na kawę. W podstawowej wersji ekspres ten posiada pompę wibracyjną, lecz opcjonalnie, tak jak w oferowanym przez nas wariancie, ekspres ten jest wyposażony w pompę rotacyjną, i posiada możliwość bezpośredniego podłączenia do sieci wodociągowej. Pomimo wzrostu gabarytów i masy sprzętu, w porównaniu z wcześniej opisanymi ekspresami, nieznacznemu zmniejszeniu uległ zbiornik (do 2,2 litra), a ciśnienie bojlera i pompy jest pokazywane na dwóch oddzielnych manometrach. Jest to również pierwszy ekspres Torre, który posiada dysze pary i wrzątku w technologii cool touch.

Na sam koniec zostały nam dwa bardzo podobne do siebie ekspresy – Mariuccia i Peppina. Są to najbardziej zaawansowane ekspresy Torre, które podobnie jak Teresina mają pompę rotacyjną i można je podłączyć bezpośrednio do sieci wodociągowej. W każdym z ekspresów zainstalowane są dwa bojlery: kawowy o objętości 0,75 litra (grzałka 1000 W) i serwisowy o pojemności 1 litra (grzałka 1100 W). Dysze pary i wrzątku są zbudowane w technologii cool touch. Sterowanie temperaturą w obu ekspresach odbywa się za pomocą sterownika PID. Ciśnienie bojlera i pompy w Mariuccii jest pokazywane na podwójnym manometrze, zaś w przypadku Peppiny na dotykowym wyświetlaczu LCD o przekątnej 3,5”. No właśnie – ekran zamontowany w Peppinie to na pierwszy rzut oka jedyna różnica w porównaniu z Mariuccią. Wyświetlacz ten ma jednak znacznie więcej funkcji niż wskazywanie ciśnienia i możliwość ustawienia temperatury.

Z użyciem ekranu LCD możemy kontrolować również czas ekstrakcji oraz ustawić automatyczne włączanie się każdego bojlera z osobna i jego pracę w określonych godzinach (przedział czasowy można ustawić osobno dla każdego dnia tygodnia). Ponadto ekran dostarczy nam informacji serwisowych takich jak przypomnienie o wymianie filtra wody lub alerty, mówiące o konieczności czyszczenia/naprawy ekspresu. Dodatkowo dla fanów statystyki oprócz shot timera, można również zliczać liczbę przygotowanych kaw na swoim ekspresie.

W SKRÓCIE

A na koniec (lub początek jeżeli nie macie czasu, by zapoznać się z pełnym opisem wszystkich ekspresów Torre) po przeczytaniu artykułu, jeżeli chcecie jeszcze raz uporządkować sobie parametry techniczne i funkcjonalności każdego modelu to poniżej prezentujemy kompaktową tabelkę z ich porównaniem.

Parametr/ funkcjonalność

MODEL

PIERINO

LUIGINO

TERESINA

MARIUCCIA

PEPPINA

Liczba bojlerów

1

HX

2

Pojemność bojlerów [l]

0,75

1,5

2,3

0,75 + 1

Moc grzałki [W]

1100

1400

1100 + 1000

Poj. zbiornika na wodę [l]

2,5

2,2

Pompa

wibracyjna

rotacyjna

Grupa zaparzająca

E61

PID

TAK

NIE

TAK

Bezpośrednie podłączenie wody

NIE

TAK

Szerokość [mm]

260

325

Wysokość [mm]

395

405

Głębokoś [mm]

410

440

Masa [kg]

20

21,5

28,5

28,8

Jeżeli po przeczytaniu wpisu jesteś zainteresowany zakupem któregoś z ekspresów Torre, to standardowo zapraszamy do kontaktu mailowego (biuro@coffeesite.pl), telefonicznego lub do wizyty w naszym showroomie w Nadarzynie, gdzie każdy z dostępnych aktualnie modeli można przed zakupem obejrzeć na własne oczy (i przy okazji napić się pysznej kawy, którą sami wypalamy).

 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December